12 yıl sonra Suriye’den Suudi Arabistan’a dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret

Suriye hükümetinden, 12 yıl aranın ardından dışişleri bakanlığı düzeyinde Suudi Arabistan’a ilk ziyaret gerçekleşti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, mevkidaşı Faysal Bin Ferhan’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mikdad’ın “iki kardeş ülke arasında ortak önemli konuları ve ikili ilişkileri ele almak için Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği” aktarıldı.

İki ülke arasında 12 yıllık diplomatik kesintinin ardından Cidde’ye giden Mikdad ile beraberindeki heyeti, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Hireyci karşıladı.

Mikdad’ın heyetinde Dışişleri ile Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Eymen Susan, Yürütme Destek Dairesi Başkanı Cemal Necib ve bakanın ofisinden Yezen el-Hekim yer aldı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’nın haberinde de “Suriye’nin güvenlik ve istikrarını koruyacak şekilde siyasi çözümün bulunması, Suriyeli mültecilerin anavatanlarına dönüşlerinin kolaylaştırılması ve insani yardımın ulaşması için Suudi Bakan Faysal Bin Ferhan mevkidaşı Faysal Mikdad’ı karşıladı” ifadeleri yer aldı.

Mikdad’ın ziyareti, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’a gerçekleşen ilk ziyaret oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir