ABD ve AB baskısı sonuç verdi; Ankara, Rusya’ya yaptırımlı ürün taşınmasını engellemeye başladı

T24 Dış Haberler

Üst düzey bir ihracat yetkilisi ve bir diplomat, ABD ve Avrupa’nın bir senedir devam eden baskısının ardından Ankara’nın, yaptırımlı ürünlerin Türkiye üzerinden Rusya’ya taşınmasını durdurduğunu ifade etti. 

Britanya merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türk hükümetinin şirketlere bir “yasaklı ürünler listesi” verdiğini ve bu ürünleri Rusya’ya aktarmamalarını istediğini belirtti.

Tecdelioğlu, “Hangi ülkeden gelirlerse gelsinler, o listedeki ürünlerin Rusya’ya gitmesi yasaklı” dedi.

Reuters’a konuşan bir Avrupa Birliği yetkilisi, Ankara’nın 1 Mart’tan itibaren AB, ABD ve Birleşik Krallık’ın yaptırım uyguladığı ürünlerin Türkiye üzerinden aktarmayla Rusya’ya taşınmayacağına dair sözlü güvence verdiğini ifade etti.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik işgalini başlatmasından bu yana batı, Moskova’ya 14 binden fazla yaptırım uyguladı. Birleşmiş Milletler’in aldıkları dışında yaptırım kararlarına uymayarak savaşta, “kolaylaştırıcı ülke” rolünü oynayacağını duyuran Türkiye, bu süreçte Rusya’nın en önemli ticari ortaklarından biri haline geldi. 

Rusya’nın “paralel ithalat” sistemi sayesinde başka ülkelere gönderilen yaptırımlı ürünler, markaların onayı olmadan Rusya’ya tekrar ithal edilebiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir