Hitler ruhu İsrail’de: Kubbetü’s-Sahra’yı dahi havaya uçurmayı düşünüyorlar

Eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya’alon, katıldığı bir televizyon programında çok konuşulacak sözler söyledi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyon ortakları Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in radikal hahamları takip ettiklerini ve Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler tarzı ayrımcı bir ideolojiye sahip olduklarını ifade etti.

“NAZİ İDEOLOJİSİ İÇİNDELER, NİHAİ SAVAŞA HAZIRLANIYORLAR”

İsrail’deki ırkçı bakanların ideolojilerinin Yahudi ırkının mutlak üstünlüğüne dayandığını ifade eden Ya’alon, bu kişilerin Hitler’in Nazi ideolojisini “tersten uygulama” hedefinde olduklarını söyledi.

Ya’alon, “Bunu söylerken tüylerim diken diken oluyor. Holokost’tan kurtulmuş insanların olduğu bir ailede büyüdüm. Bu, (Hitler’in kitabı) Kavgam’la aynı ideoloji. ‘Karım bir Arapla aynı odada bulunamaz.’ İdeolojide bu var” şeklinde konuştu.

Ya’alon, İsrail’in ırkçı bakanlarının, Dov Lior isimli radikal bir hahama bağlı olduklarını ve hem Filistin tarafında hem İsrail tarafında kışkırtıcı eylemlere imza atarak dini referanslara dayanan “nihai savaşa” hazırlandıklarını söyledi.

Eski Bakan, “(Ben-Gvir ve Smotrich) ‘Nihai savaşın’ gelişini hızlandırmak istiyorlar. Smotrich’in 2017’de yazdığı makaleye bakın. Bu, Yecuc ve Mecuc savaşı” ifadelerini kullandı.

KATLİAM UYARISI

Hükümetin radikal kanadının dini düşünceleri çerçevesinde kaos çıkarmak için her yolu deneyeceğini ifade eden Ya’alon, 1994’te El-Halil Cami’nde yapılan ve 29 Filistinlinin öldüğü katliama benzer bir katliamın gerçekleştirilebileceği konusunda uyardı.

Eski Bakan Ya’alon, “(Saldırıyı gerçekleştiren kişi) Baruch Goldstein de bu hahamın (Dov Lior) talebesiydi. Ben-Gvir de zaten Goldstein’ın fotoğrafını daha önce kullanmıştı. Şu anda İsrail’in karar alma mekanizmasında olan biten şey bu” dedi.

Ya’alon’un işaret ettiği haham Lior, şiddeti teşvik eden açıklamalarıyla tanınıyor. Daha önce “Filistinlilerin tamamının öldürülmesi gerektiği ve Gazze’nin yeryüzünden silinmesi gerektiği” şeklinde açıklamalara imza atan haham, bunu kendilerine Tevrat’ın emrettiğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir