Son dakika… Bolu’da 4.8 büyüklüğünde deprem! İstanbul’da da hissedildi

Bolu’da saat 13.55’de 4.8 büyüklüğünde meydana geldi.Deprem sonrası AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden peş peşe açıklamalar yapıldı. AFAD depremin derinliğini 8.13 km olarak duyururken Kandilli Rasathanesi 9.6 km olarak paylaştı.

Öte yandan sarsıntı İstanbul başta olmak üzere çevre illerden de hissedildiği bildiriliyor.

Bolu’nun komşusu Düzce’de geçen yıl sonbaharda meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem, bölgede son yıllarda kaydedilen en büyük sarsıntıydı.

“İZMENMESİ GEREKEN BİR DEPREM”

CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy 4.8’lik depremi değerlendirdi. Ersoy’un açıklamaları şöyle; 1999’da ard arda iki tane deprem olmuştu. Bir tanesi Kocaeli depremi 7.4, bir de Düzce depremi olmuştu 7.2. Düzce depreminin yaratan fayın bir ucu doğudaki ucu Bolu Dağı’na kadar gelmişti. Ve bizm bilgilerimiz teknik olarak şunu söyler; Bir bölgede deprem olmuşsa depremi yaratan fayın fay boyunca rahatlamış olur ve orada uzun bir süre deprem olmaz. Ama iki ucunda gelecekte yeni depremler beklenebilir. Gergin yerler oralardır.

Mesela bugün 4.8 büyüklüğündeki deprem yaklaşık bunun Düzce depreminin doğu ucunda olduğu için bunu izlememiz gerekiyor. Çünkü nasıl batıya, Marmara Denizi’nin içerisine bir gerilim taşındıysa aynı şekilde Bolu tarafına da bir gerilim taşınmıştı. O yüzden 4.7 izlenmesi gereken bir deprem olarak duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir