BAE’de ramazan nedeniyle çalışma saatleri kısaltıldı

Şirketlerin mesai saati uygulamasına uygun şekilde esnek veya uzaktan çalışma takvimi belirleyebilecekleri duyuruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri İnsan Kaynakları ve Emirlikleştirme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki saat azaltılmış çalışma süresinin üzerinde görev yapan kişilere fazla mesai ücreti ödenmesinin zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, yapılan açıklamada yeni çalışma saatlerinin hem oruç tutan hem de tutmayan çalışanlar için geçerli olacağı ifade edildi.

Bakanlık, bu uygulamayla herkesin Ramazan’daki ruhani ve kültürel etkinliklere katılmasının hedeflendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, tüm bakanlıklar ve federal kurumların Ramazan boyunca pazartesiden perşembeye 09.00-14.30 saatleri arasında çalışacağı belirtildi.

Cuma günleriyse çalışma saatleri 09.00-12.00 olarak belirlendi.

İşin doğasının gerektirmesi durumunda çalışma saatlerinin değişebileceği ancak yasal olarak belirlenen sürenin uzaması durumunda bunun fazla mesai uygulamasına tabi olacağı ifade edildi.

Finansal danışman Keren Bobker, çalışanlardan fazla mesai talep edilmesinin yasal olduğunu ancak kimsenin Ramazan’da tam zamanlı çalışmaya zorlanamayacağını söyledi.

Bobker, “Üzülerek görüyorum ki, çok sayıda şirket bu yasayı reddediyor ve çalışanlarına bunun uygulanmayacağını söylüyor. Bu adil değil” dedi.

Bobker, yeni düzenlemeye uygulamayan şirketlerin çalışanlar tarafından bakanlığa şikayet edilebileceğine dikkat çekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir