Dünyanın en mutlu ülkesi… İşte sırları…

Dünyanın en mutlu ülkesi ünvanını son yıllarda kimselere kaptırmayan Finlandiya, pek çok kişinin gıpta ile baktığı bir ülke. Bu İskandinav ülkesinin mutluluk sırrı herkes için merak konusuyken ülkenin önde gelen psikolog ve filozoflarından Frank Matela nihayet konuya bir açıklık getiriyor.

Martela, Finlerin gökkuşağı içinde doğmadığını, “en mutlu ülke” ünvanını kazanmak için çok çalıştıklarını söylüyor.

Martela, “Finlandiya’nın dünyada en az mutsuz insanlara sahip ülke olduğunu söylemek daha doğru olur” diyor ve bunu da halk tarafından benimsenmiş üç kurala bağlıyor:

– Güçlü bir topluluk ve bağlılık duygusu.

– Başkaları için iyilik yapmak.

– Net bir amaç bulmak.

Martela, bu üç hayati kuralın ne kadar önemli olduğunu ve neden bunları kendi günlük yaşamımıza dahil etmeye çalışmamız gerektiğini açıklıyor.

TOPLULUK VE BAĞLILIK DUYGUSU

Martela, “Etrafınızda sizi önemseyen ve sizin de önemsediğiniz insanların olması mutlu eder” diyor. Hatta Martela’nın bu kuralı araştırmalarla da ispatlanmış.

Pek çok araştırmaya göre; arkadaşlarınız ve ailenizle kaliteli zaman geçirmek, mali veya maddi durum ne olursa olsun hayatı çok daha iyi hale getirebilir.

İYİ OLMAK

Martela, “Birine yardım ettiğinizde, başkaları üzerinde olumlu bir etki yarattığınızda, kendi mutluluğunuz ve anlamlılık duygunuz artar. Kriz durumlarında birbirine yardım etme fırsatı çoktur ve bu aynı zamanda bir dayanışma duygusunun oluşmasına da yardımcı olur” diyor.

2023 yılında Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da Martela’yı destekliyor. Araştırma; kaygı, depresyon ve stresin, küçük nezaket eylemleriyle hafifletilebileceğini buldu. Bu eylemler, sonunda mutluluk ve tatmin getirdi.

AMACINIZI BULUN

Martela’nın sıraladığı belki de en zorlu kural, insanın amacını bulması olabilir. Martela, bununla ilgili şunları söylüyor:

“Güçlü bir amaç duygusu aynı zamanda kötü koşullara tahammül etmeyi de kolaylaştırır. Aslında bu koşulları değiştirmeye odaklanmak, kişiyi canlandırabilecek ve mevcut durumunda anlam bulmasına yardımcı olabilecek açık bir amaç kaynağıdır.”

MUTLULUĞUN KAYNAĞI: İYİ İŞLEYEN DEVLET KURUMLARI

Martela, bireysel olarak uygulanabilecek bu üç yaşam kuralını sıralasa da mutluluğun en önemli kaynağının iyi işleyen devlet kurumları olduğuna dikkat çekiyor:

“İyi işleyen devlet kurumları… Örneğin birçok ülke kaliteli, uygun fiyatlı sağlık hizmeti ve eğitimi ancak hayal edebilir. Finlandiya’da bu sadece bir norm değil, aynı zamanda beklenen bir şey. Ülkenizin gidişatının mutluluğunuz üzerinde büyük etkisi var. Kaos ya da huzursuzluk – sosyal, politik, ekonomik olsun – en büyük heyecan.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir