Elazığ’da AK Parti 2, MHP 1 ilçede seçim sonuçlarına itiraz etti

Elazığ’da, 31 Mart seçimlerinde MHP, AK Parti’nin kazandığı Ağın ilçesinde; AK Parti ise MHP’nin kazandığı Keban ile Yeniden Refah Partisi’nin kazandığı Sivrice ilçelerinde seçim sonuçlarına itiraz etti.

DHA’nın haberine göre, Elazığ’da 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Ağın ilçesinde AK Parti adayı Şeref Çakar, 538 oy ve yüzde 47,56 oranla seçimi önde tamamlarken, MHP’li mevcut belediye başkanı Ali Uslu ise yüzde 42,08 oranla 476 oy aldı. MHP’li mevcut belediye başkanı Ali Uslu, usulsüz seçmen taşındığı iddiasıyla Elazığ İl Seçim Kurulu’na başvurarak, itirazda bulundu.

Keban ilçesinde ise MHP adayı Yücel Doğan, 891 oy ve yüzde 32,14 oranla başkan seçildi. AK Partili Fethiye Atlı 768 oyla (yüzde 27,7) ikinci oldu. AK Parti adayı Atlı, Yücel Doğan’ın Elazığ Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanlığı görevinden belirlenen sürede istifa etmediğini, bu nedenle seçilebilir yeterliliği olmadığı gerekçesiyle, Keban İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İtirazı reddedilen Atlı, bu kez Elazığ İl Seçim Kurulu’na başvurdu.

Sivrice ilçesinde de Yeniden Refah Partisi adayı Ebubekir Irmak, 984 oy ve yüzde 35.,89 oranla birinci olurken, AK Parti adayı Fethi Atagün 932 oy ve yüzde 34 oranla ikinci oldu. Fethi Atagün, geçersiz sayılan oyların yeniden sayılması için Elazığ İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu.

Elazığ İl Seçim Kurulu’nun yapılan itirazlar ile ilgili nihai kararın 8 Nisan Pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir