Huawei, Çin’de zirveye yerleşti

Huawei, 2023 yılında Çin akıllı telefon pazarında önemli bir büyüme kaydetti. IDC’nin yakın zamanda yayınladığı rapora göre, Huawei’nin sevkiyatları 2023’ün dördüncü çeyreğinde %36,2 artarak, şirketi Çin’de dördüncü en büyük akıllı telefon markası yaptı. Şimdi ise Counterpoint Research tarafından yapılan yeni bir rapor, Huawei’nin 2024’ün ilk iki haftasında akıllı telefon satışlarında zirveye yerleştiğini ortaya koyuyor. Bu başarı, Huawei’nin Apple’ı geride bırakmasından dolayı değil, aynı zamanda 2019 ABD yasağından bu yana ilk kez Çin’de akıllı telefon satışlarında lider konuma ulaşması bakımından da dikkate değer.

Huawei’nin Çin pazarındaki son başarısının arkasındaki anahtar, Mate 60 serisi oldu. Geçen yıl piyasaya sürülen bu akıllı telefonlar, Kirin 9000S işlemci ve Harmony OS işletim sistemine sahip. Mate 60 serisinin, yerel dağıtıcılar tarafından hala yüksek talep gördüğü belirtiliyor.

Huawei, Çin’de zirveye yerleşti

İleriye bakıldığında, şirketin Harmony OS NEXT’i piyasaya sürme gibi iddialı planları var; bu, Huawei’nin kendi çekirdeğine sahip bir işletim sistemi olacak ve Android uygulama desteğini tamamen ortadan kaldıracak. 2024 sonuna doğru piyasaya sürülmesi beklenen bu işletim sisteminin başarısı, Huawei’nin akıllı telefon işine önemli bir etki yapacak.

Mate 60 dışında, Aralık ayında piyasaya sürülen Nova 12 serisi de Huawei’nin satış rakamlarını artırmasına yardımcı oldu. Bu telefonlar, Nova 12 Lite hariç hepsi Kirin işlemcilerle güçlendirilmiş orta segment akıllı telefonlardır; Nova 12 Lite içinde Snapdragon 778G 4G çipi bulunuyor.

Counterpoint raporuna göre, Çin’deki yüksek segment akıllı telefon pazarı 2023’te %27 büyüdü. Apple üst sıradaki yerini korumaya devam ederken, Huawei ve diğer Çin markaları 2023’ün üçüncü çeyreğinden bu yana Apple’ın pazar payını yavaş yavaş eritiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir