İsrail’in emlak piyayasına Türkiye ayarı

Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’e ihracat kısıtlaması getirmesinin ardından İsrail’in inşaat sektörünün olumsuz etkilemesi bekleniyor. İsrailli işadamlarına göre, kısıtlamalar konut ve kira fiyatlarında artışa neden olabilir ve hatta ülke ekonomisini etkileyebilir.

Ticaret Bakanlığı’nın, Gazze’deki soykırım operasyonunun 186. gününde İsrail’e iharacat kısıtlaması getirmesinin İsrail’in inşaat sektörünü etkilemesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından ihracat kısıtlaması getirilen ürünler arasında alüminyum tel, çelik, çimento, granit ve tuğla gibi çoğu inşaat sektöründe kullanılan 54 ürün yer alıyor.

İsrailli işadamları, Türkiye’nin İsrail’e ihracatına getirilen yeni kısıtlamaların emlak ve kira fiyatlarında artışa yol açabileceği konusunda uyarıyor.

İnşaat sektörüne yakın kaynaklar İsrail haber kuruluşu Mako’ya, yeni kısıtlamaların uygulanması halinde ülkedeki konut fiyatlarında artış beklendiğini söyledi.

İşadamları ayrıca bunun ticaretin tamamen durdurulmasına yönelik atılacak ilk adım olabileceğinden korktuklarını belirtiyor.

“İSRAİL EKONOMİSİNİ ETKİLEYEBİLİR”

İsrail Ticari Kuruluşlar Başkanlığı başkanı Dubi Amitai, “Diğer ülkeler ve uluslararası şirketler adına bir boykot ve Türkiye’nin yaptırımlarına ilişkin gerçek bir korku var” dedi.

Kredi sigortası şirketi CofaceBdi’nin CEO’su Yoel Amir de krizin inşaat sektörü üzerindeki etkisi konusunda uyardı. Amir, “Türkiye’nin ticaret anlaşmalarının ihlali anlamına gelen onlarca ürünün İsrail’e ihracatını sınırlama hamlesi, başta inşaat sektörü olmak üzere İsrail ekonomisini etkileyebilir” dedi.

İngiltere merkezli Middle East Eye sitesinde yer alan haberde, kısıtlama kararının AKP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde yenilgiye uğraması ve birçok ilde Yeniden Refah Partisi’ne (YRP) oy kaybetmesi sonrasında alındığı kaydedildi.

Haberde, “Türkiye’nin İsrail’le ticaretinin devam etmesi, muhafazakar seçmenlerin parti değiştirmesine neden olan en büyük sorun olmasa da, diğerleri için bir faktör oldu. Hatta parti kaynaklarına göre bu durum, bu hafta başında seçim sonuçlarına ilişkin yapılan parti toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir