SGK Uzmanı Özgür Erdursun Tarih Verdi: 2000 Sonrasına Kademeli Emeklilik Geliyor!

2000-2008 yılları arasında SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na kayıtlı olanlar, kademeli emeklilik uygulamasını bekliyor. Son yapılan düzenleme ile 1999 ve öncesi dönemde sigorta girişi bulunan 5 milyonun üzerindeki emekli, erken emekli oldu. Ancak, 2000 ve 2008 arasında sigorta girişi olan vatandaşlar, kademeli emeklilik uygulamasının gelecek olup olmadığını merak ediyorlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son dönemlerde bu uygulamanın olmayacağını belirtmiş olsa da, bazı uzmanlar ve kaynaklar, hükümetin kademeli emeklilik konusunda gizli bir plan yürüttüğünü iddia ediyorlar.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun da, bu konuda önemli bir tarihi vererek açıklamalarda bulundu. Bu belirsizlik ortamında, 2000 ve 2008 arasında sigorta girişi olan vatandaşlar, kademeli emeklilik konusundaki son gelişmeleri dikkatle takip etmeye devam ediyorlar.

Erdursun, “Şu anda gelmesini imkansız olarak görüyorum. Büyük ihtimalle erken emeklilik gelir. Ama şu anda değil. 2028 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, kademeli emekliliğin geleceğini düşünüyorum” dedi.

Kademeli emeklilik, SSK’lı çalışanlar belirli yaşa ve prim sayısına ulaştıktan sonra kademeli olarak emekli olmalarını sağlıyor. Kademeli emeklilik şartları çalışanın sigorta türüne ve başlangıç tarihine göre farklılık gösteriyor. Kademeli emeklilikte çalışanlar erken emekli olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir